Народна лялька мотанка Десятиручка.

Мотанка Десятиручка виправдовує свою назву – це лялечка-помічниця з 10 ручками (погодьтесь, двох рук не завжди вистачає для впорядкування всіх справ). За легендою, богиня Мокоша подарувала таку помічницю молодій працьовитій жіночці, яка щойно вийшла заміж та дуже хотіла догодити своєю роботою в новій родині. І з такою допомогою все пішло на лад. З того часу дівчата на вечорницях насамперед виготовляли для себе помічниць-Десятиручок; така лялечка входила й до посагу нареченої.

desatirutska1

Виготовляли Десятиручок на свято Покрова, 14 жовтні, коли закінчувались польові роботи та починались хатні клопоти. Робили їх з соломи чи мочала та спалювали – вважалось, що, згораючи, Десятиручка передає силу та вправність своїх рук господині. З часом почали просто залишати помічниць-Десятиручок на робочому місці (на кухні, в офісі, в майстерні, на письмовому столі – там, де ви проводите більше часу за роботою) – нехай допомагають.  O:-)

desatirutska2

Враховуючи, що не в кожній сучасній оселі знайдеться солома чи мочало, пропоную вам зробити свою помічницю з лляної пряжі (чи просто пряжі для в’язання). Сучасний варіант Десятиручки – з тканини – тут

Отже, для лляної мотанки Десятиручки вам потрібно:

  • лляна пряжа;
  • кольорові вишивальні нитки, серед них обов’язково червоні;
  • тонкі різнокольорові стрічки;
  • мереживо на фартушок, 10 см.

Ще потрібні ножиці та шаблон для намотування пряжі (у мене блокнот зі стороною 20 см – висота лялечки-Десятиручки 22см)

desatirutska3

Розпочніть роботу з виготовлення ручок. Намотайте на шаблон 21 оберт пряжі, розріжте її з одного боку. Щильно обмотайте розрізаний край кольоровою ниткою (1-1,5 см), зав’яжіть вузлик, обріжте кольорову нитку.

desatirutska4

Розріжте інший кінець пасма; з кожної половини відділіть по 7 ниток (буде 3 пасмочка по 14 ниток), щильно заплетіть косу та обмотайте і зав’яжіть кольоровою ниткою другий край. Одна пара рук готова. Доречі, виготовляючи ручки, не забудьте загадати роботу кожній парі рук (де потрібна допомога). Таким чином зробіть 5 ручок, зав’яжіть їх різними нитками. Складіть  ручки, обмотайте 4-6 раз за міцно зв’яжіть посередині лляною ниткою  – вони розвернуться таким ось бантиком. За традицією при виготовленні мотанки потрібно змотувати деталі парною кількістю обертів та зав’язувати нитку на 3 вузлики.

desatirutska5

Тепер тулуб. Намотайте на той же шаблон 200 обертів пряжі.(у мене тонка лляна нитка). Якщо у вас нитка товстіша, намотуйте менше обертів, просто перевіряйте на дотик, щоб лялечка була пишненькою.

desatirutska6

Заав’яжіть один кінець пасма лляною ниткою, інший розріжте. Невелику частину ниток відділіть та зав’яжіть червоною стрічкою. Заплетіть косу, прикрасьте кінчик коси червоним бантом. Відступіть вниз на 2 см та кількома обертами лляної нитки відділіть голівку, зав’яжіть нитку.

desatirutska7

Тулуб лялечки все ще розділяється на 2 частини – вставле між ними підготовлені ручки максимально доверху. Червоною ниткою перемотайте талію, потім навхрест (по 4 оберти) закріпіть ручки та одночасно сформуйте погруддя мотанки.

desatirutska8

Пепер примотайте фартушок, як на фото. Опустіть його вниз, він прикриє нитки на талії. Розпушіть та розправте спідничку.

desatirutska9

Підніміть косу вверх приблизно на 1 см, закріпіть таку форму зачіски бантом; можете залишити довгі кінці стрічки – буде додаткова прикраса. Поверх фартушка зав’яжіть червону стрічку-пояс : фартушок і пояс обов’язкові для помічниці-Десятиручки.

desatirutska10

І ще один обов’язковий елемент – 9 бантиків на спідничці (число 9 – число успіху, як вважали наші пращури). При виготовленні мотанок найчастіше використовується червона нитка – символ енергії. Але бантики спіднички можуть бути різнокольоровими. А ось поясок та погруддя – червоного кольору.

desatirutska11

Тепер прилаштуйте свою помічницю на робочому місці і успіхів вам у справах.  *BYE*

Схожі записи

Один коментар до “Майстерклас. Народна лялька мотанка Десятиручка.”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*